Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapay Zeka tartışmaları: Dünya 10 yıl içinde farklı olacak

Ekonomist Klaus Schwab, yapay zeka (AI) konusunda öngörülerde bulunurken tüm dünyanın yeni “akıllı çağa” adapte olması gerektiğini söyledi. 

Ekonomist Klaus Schwab, yapay

Dünya Hükümetleri Zirvesi (WGS) 2024’ün açılış oturumunda, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Profesör Klaus Schwab, liderlere “akıllı çağa” hazırlanmaları ve daha insani kapsayıcı bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanmaları 

Klaus, hızlı teknolojik dönüşümün ortasında hükümetlerin başarmak için çalışması gereken üç hedefi ortaya koydu.

Schwab, ilk hedefin dünyayı daha sürdürülebilir, dayanıklı, insani ve kapsayıcı kılmak için teknolojiyi kullanmak olduğunu söyledi.

“Değişimin hızından korkuyorlar” 

Dünya liderlerini ikinci bir hedef olarak halklarını “akıllı çağa” geçiş sürecine dahil etmeye çağırdı, çünkü “insanlar sindirmek zorunda oldukları bu hızlı değişimin hızından korkuyorlar” dedi.

Üçüncü hedefe gelince Schwab, yapay zekayı (AI) düzenlemek ve onun kötü amaçlarla değil, iyilik için kullanılmasını sağlamak için etik çerçeveler oluşturma ihtiyacını vurguladı.

“İleriye bakarsak bu Dördüncü Sanayi Devrimi’ni soğuk bir bürokrasiye dönüştürmek istemiyoruz. Teknokrasiye geçmek istemiyoruz” diyen Schwab ekledi: 

“İnsani potansiyelimizi kullanmak ve daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullandığımız bir dünyaya”, “insanokrasi” adını verdiğim bir dünyaya doğru ilerlemek istiyoruz.”

Veri, kuantum, AI entegrasyonu

Schwab, büyük veri, kuantum hesaplama ve yapay zekanın entegrasyonuna değindi. İnsanlığa hizmet etmek amacıyla mümkün olan en büyük faydayı elde etmek için bunların hepsini bir araya getirdiğimiz bir dünyaya hazır olmalıyız” diye ekledi.

“Dördüncü Sanayi Devrimi teknolojisinin yönlendirdiği bir geleceğe tanık oluyoruz; İnsan uygarlığı için yeni bir çağın şafağını görüyoruz. Bu vizyon, Nesnelerin İnterneti (IoT), 3D baskı, kuantum hesaplama ve yapay zekanın mevcut olduğu toplumlar için potansiyeli açığa çıkaracak.”

Schwab, yeni yapay zeka çağındaki teknolojinin yalnızca bir araç ya da insanlığın yeteneklerinin bir uzantısı olmayacağını, aksine dünyayı şekillendirmede bir ortak olacağına dikkat çekti.

“‘Yeni çağda’ robot bilimi ve yapay zeka yoluyla insanın refahına öncelik verilecek. Bu dönüşümün temelinde, toplumlar arasındaki dijital uçurumun kapatılması için teknolojik ilerlemenin faydalarının eşit şekilde paylaşılmasını sağlama taahhüdü var” diyen ekonomist yeni dönemde bu vizyonun temelinde insanın olması gerektiğini vurguladı.

‘Akıllı çağ’ın potansiyelini vurgulayarak, ‘akıllı çağ’ın sağlık hizmetlerinin ve gelişmiş telesağlık teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunacağını, böylece dünyanın herhangi bir yerinde ihtiyacı olan herkese yardımcı olabileceğini belirtti.

“Gelecek gerçekleşmiyor ancak hükümet liderleri geleceği şekillendiriyor. Tüm teknolojik potansiyelimizi kullanmak için insan-teknolojik bir dünyaya geçmek istiyoruz” diye ekledi.

“Bu yeni medeniyet ulaşılabilir durumda ve gelecek nesilde gerçekleşecek bir şey değil. Bu dönüşümün hızı çok büyük ve tüm gücümüzle bu yeni tip akıllı çağa hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

WGS 2024, 25’ten fazla devlet ve hükümet başkanına, 85’ten fazla uluslararası kuruluşa, 140 hükümete, düşünce liderine ve uzmana ev sahipliği yapacak ve 200’den fazla önde gelen konuşmacı ile 110 etkileşimli diyalogda önemli küresel gelecek trendlerini tatışıyor. 

Zirve, 23 bakanlık toplantısına ve 300’den fazla bakanın katılacağı idari oturumlara ev sahipliği yapıyor.