Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türk Savunma Sanayii’nden Birleşik Arap Emirlikleri çıkarması

BAE, (DHA) – Savunma

BAE, (DHA) – Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde, 30-31 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında, Birleşmiş Arap Emirlikleri başkenti Abu Dabi’de organize edilen Çalıştaya, Türk Savunma Sanayii şirketlerinin yöneticileri ile bölge otoritelerinin ve şirketlerinin temsilcileri katıldı.
Çalıştay’daki Türk savunma sanayi heyetine başkanlık yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ziyaret kapsamında; Birleşik Arap Emirlikleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ahmad Al Nahyan, Genelkurmay Kuvvet Geliştirme Otoritesi Başkanı General Hassan Al Hammadi, Tawazun Council CEO’su Muammar Shehab, Edge Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bennai ve Edge CEO’su Hamad Al Marar ile görüşmeler gerçekleştirdi.
Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, BAE’deki mevcut işbirliklerinin artırılması ve potansiyel işbirlikleri için zemin oluşturulması hedeflenen Çalıştay ile önümüzdeki dönemde iki ülke arasında oluşması hedeflenen güçlü zeminin, sağlam temelleri atılmış olduğu ifade edildi. Bölgeye gerçekleşen ziyaret kapsamında aynı zamanda Aselsan’ın dost ve müttefik ülkelerle yüksek teknolojilerde iş birliği ve ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında Aselsan BAE Ofisi açılışı gerçekleştirildiği belirtildi. Açılışa; TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer katılım sağladı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, açılış sonrası, bölgedeki yerel ve uluslararası basına röportaj vererek, gerçekleşen üst düzey temaslar, yürütülen çalışmalar ve önümüzdeki dönemki planlamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Görgün, basına verdiği röportaj kapsamında şu açıklamalarda bulundu;
“Buraya geniş bir katılım ile geldik. Vakıf şirketlerimiz, entegrator şirketlerimizin hem yöneticileri hem de teknik personeli ile birlikte, yine özel sektörümüzün kıymetli temsilcileri ile buradaydık. İki gün sürecek Çalıştayı, burada Genel Kurmay Başkanlığı ile organize etti çalışma arkadaşlarımız. Ağırlıklı olarak Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin son kullanıcıları ile özellikle şirketlerimizin yöneticileri ve teknik personelleri daha önceden belirlenmiş olan seksen madde üzerine konuştular. Burada muhakkak ki; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 yılında yaptığı ziyaret sonrası bu işbirlikleri arttı. Hem BAE Emirinin hem Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve motivasyonla savunma sanayiimizdeki ve ekosistemdeki herkes elinden gelen gayretle, sonuç ortaya çıkarmaya çalıştı.

Bu gelişimiz daha yapısal bir işbirliğinin oluşması üzerine kurgulanmış bir ziyaretti. Her tarafın memnun olduğu, faydalı bir toplantı oldu. Savunma sanayiindeki ticari ilişkimizin önemli bir kısmını, tabi ki bizim medarı iftiharımız TB2 ve AKINCI’lar da var. Burada kapsamlı bir satış söz konusu. Bunların bir kısmı teslim edildi, bir kısmı teslim ediliyor. Kullanıcıların memnuniyeti ve Türkiye ile iş yapmalarının memnuniyetini duymak da ayrıca ülkemiz adına bir kazanım diye düşünüyorum. Bu gelişimizde paylaşacağımız bir başka husus Aselsanımızın BAE’de açtığı ofis oldu. Sayın TBMM Başkanımız Numan Kurtulmuş Bey’in iş ziyaretine de denk geldi. Birlikte onun teşrifleri ile yapmış olduk. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.”