Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Japonya: Kuzey Kore’nin balistik füzesi 500 kilometre mesafe kat etti

Vahdet AYAZ, (DHA)- Japonya

Vahdet AYAZ, (DHA)- Japonya Savunma Bakanlığı, dün Kuzey Kore tarafından ateşlenen balistik füzeye ilişkin detayları paylaştı. Bakanlık, füzenin 500 kilometre mesafe kat ettiğini ve Kore Yarımadası’nın doğusunda Japon Denizi’ne (Doğu Denizi) düştüğünü açıkladı.
Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “14 Ocak saat 14.53 sularında Kuzey Kore iç kesimlerinden kuzeydoğuya doğru bir balistik füze ateşledi. Şu anda ayrıntılar analiz ediliyor olsa da fırlatılan balistik füzenin maksimum irtifası yaklaşık 50 kilometre veya daha fazla olup, yaklaşık 500 kilometre uçmuş Kore Yarımadası’nın doğu kıyısı yakınlarındaki Japon Denizi’ne düşmüştür” denildi.
“KUZEY KORE’NİN EYLEMLERİ BARIŞI TEHDİT ETMEKTEDİR”
Bakanlık, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin uluslararası barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirterek, “Kuzey Kore’nin tekrar eden balistik füze denemeleri da dâhil olmak üzere eylemleri, Japonya’nın, bölgenin ve uluslararası toplumun barış ve güvenliğini tehdit etmektedir. Ayrıca, bu tür balistik füze fırlatmaları ilgili Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmekte ve ulusal güvenliği ilgilendiren ciddi bir mesele teşkil etmektedir. Japonya Kuzey Kore’yi güçlü bir şekilde protesto etmiş ve şiddetle kınamıştır” dedi.

FOTOĞRAFLI