Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Humanis, Altın Havan Ödülü’ne layık görüldü

İSTANBUL, (DHA) – Sağlık

İSTANBUL, (DHA) – Sağlık sektörüne 2010 yılında 200 milyon dolarlık yatırım ile giriş yapan Humanis, 13’üncü Altın Havan Ödülleri’nde nadir hastalıklardan biri olan Serebrotendinöz Ksantomatozis’in tedavisine yönelik sunduğu ürünü ile ‘Ürün Ödülü’ne layık görüldü. Ödüle ilişkin konuşan Humanis CEO’su Yunus Sancak, “Deneyimini ve yatırımını sağlıklı ve iyi yaşamı desteklemek için kullanan bir ilaç firmasıyız. Bu çabamızın Altın Havan Ödülleri’nde ‘Ürün Ödülü’ ile takdir edilmesi bizim için gurur verici” dedi.

Kardiyoloji, dermatoloji, gastroenteroloji olmak üzere birçok alanda ürün portföyüne sahip olan şirket, Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından teşvik edilen 5 ilaç Ar-Ge merkezinden birine sahip. 100 kişiden oluşan Ar-Ge ekibi ile 100’den fazla molekülde eş değer ürün geliştiren Humanis, 2030 yılına kadar ürün portföyünü geliştirerek merkezi sistemi, diyabet ve onkoloji alanlarına girmeyi hedefliyor.

Şirket, Serebrotendinöz Ksantomatozis hastalığının tedavisine yönelik sunduğu ilaç ile bu alandaki çalışmaların ödüllendirildiği 13. Altın Havan Ödülleri’nde nadir hastalıklara yönelik ürettiği ilk ilacı ile ‘Ürün Ödülü’nü kazandı.

‘GURURLUYUZ’

Yüzde 100 yerli sermayeli bir ilaç firması olarak, sektörün önemli bir ihtiyacını karşıladıkları için mutlu olduklarını belirten Humanis CEO’su Yunus Sancak, ödülle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Deneyimini ve yatırımını sağlıklı ve iyi yaşamı desteklemek için kullanan bir ilaç firmasıyız. Bu çabamızın Altın Havan Ödülleri’nde ‘Ürün Ödülü’ ile takdir edilmesi bizim için gurur verici. Kanada ve Rusya’dan GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sertifikalarına, 2015 yılından itibaren ise Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan EU GMP sertifikasına sahip bir firma olarak, QbD, EMA ve ICH regülasyonlarına uyumlu şekilde ürün geliştirdiğimiz Ar-Ge merkezimizde, diğer alanlarda olduğu gibi nadir hastalıklar gibi zorlu ve özel alanlara yönelik ihtiyaçları karşılamak için de etkin ve güvenilir çözümler üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

‘2024 YILINI UMUTLA VE HEYECANLA KARŞILIYORUZ’

2023 yılı sona ererken birçok önemli adım attıklarını ifade eden Humanis Teknik Operasyonlar Genel Müdürü Fatih Elay ise ödülün önemine ilişkin yaptığı konuşmada, “2010 yılından bu yana düzenlenen Altın Havan organizasyonunu sektörümüz için çok değerli buluyorum. İnsan odaklı bir firma olarak üretmek ve güvenilir sağlık çözümlerimizi ihtiyacı olan herkese ulaştırabilmek tutkusu ile çalışıyoruz. Bu tutkuyla yürüttüğümüz faaliyetlerin Altın Havan gibi bir organizasyon tarafından ödüllendirilmesi bizi çok mutlu etti. Serebrotendinöz Ksantomatozis hastalığının tedavisine yönelik bu ürünü yerli üretim olarak pazara sunacak olmamız sebebiyle, kamuya fiyat avantajı da sağlıyoruz. Buna göre 2024 yılında, kamuya 250 milyon TL tasarruf katkısı yapacağımızı öngörmekteyiz. Humanis ve sektörümüz adına güçlü adımlarla 2023 yılını bitirirken, böyle değerli ödüller sayesinde 2024 yılını umutla ve heyecanla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.
FOTOĞRAFLI