Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gençlere istihdam sağlamayı hedefleyen DIGI-TR Projesi’nde eğitimler başlıyor

İSTANBUL, (DHA)- Beykoz Üniversitesi,

İSTANBUL, (DHA)- Beykoz Üniversitesi, herhangi bir işte çalışmayan ve aktif öğrenciliği bulunmayan gençlere istihdam fırsatları yaratabilmek hedefiyle Avrupa Birliği destekli ‘Dijital Dönüşümdeki Ekonomide Gençlerin İmkanlandırılması: Dijital İş Becerilerinin Araç Tabanlı Yaklaşımla Kazanılması’ adlı DIGI-TR projesini hayata geçiriyor. İlk grup eğitimlerine 15 Ocak’ta başlanacak proje ile genç işsizler için bilgi teknolojileri ve dijital iş becerileri kapsamında eğitimler verilecek. 

Beykoz Üniversitesi, Avrupa Birliği NEET PRO programı destekli eğitim projesi DIGI-TR ile gençlere lojistik sektörüne yönelik bilgi teknolojileri becerileri eğitimi verecek. DIGI-TR Projesi ile tercihen Beykoz’da yaşayan, en az ortaöğretim -lise- veya üniversite mezunu, aktif öğrenci olmayan ve herhangi bir işte çalışmayan gençler yetkinlik sahibi olarak iş dünyasına adım atma şansı yakalayacak. Proje kapsamında 2 dönemde toplam 120 gence eğitim verecek olan Beykoz Üniversitesi, 5 Ocak tarihine kadar ilk dönem başvurularını, 9 Şubat tarihine kadar da ikinci dönem başvurularını alacak. Ayrıca projeye katılan gençlere günlük cep harçlığı ve iş bulma yardımı ile işe yerleşmeleri için destek verilecek. Proje odaklı öğrenme yaklaşımı ile verilecek eğitimlerde gençler iş becerilerini ve yazılım araçlarını kullanma becerilerini kazanacaklar. 

“GENÇLERİN DİJİTAL İŞ BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYE ODAKLANDIK” 

DIGI-TR Projesi hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Beykoz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kuru, “Beykoz Üniversitesi olarak Avrupa Birliği destekli DIGI-TR Projesini geliştirdik. Projemizin amacı bir işte çalışmayan ve herhangi bir kurumda eğitim almayan gençlerimizin istihdam edilebilirliğini arttırmak. Bunun için gençlerin dijital iş becerilerini geliştirmeye odaklandık. Sektör olarak da lojistik sektörünü seçtik. Genel olarak ifade etmek gerekirse gençlerimizi lojistik sektöründe istihdam edilmek üzere dijital iş beceri ile donatmak istiyoruz. Bunun için gençleri eğitime alacağız. Ve eğitime katılan gençlere işe yerleşmeleri için destek vereceğiz. Bu proje için son derece heyecanlıyız” ifadelerini kullandı. 

“LOJİSTİK ALANI ÇALIŞAN PROFİLİ OLARAK DA GENİŞ BİR YELPAZEYE SAHİP” 

Projenin Avrupa Birliği NEET PRO programı tarafından desteklendiğini vurgulayan Prof. Kuru, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de genç işsizlik oranı yüzde 20’nin üzerinde. İşsizliğin ve özellikle de genç işsizliğin azaltılması Türkiye’nin stratejik öncelikleri arasında. Öte yandan lojistik sektörü iş hacmi ve istihdam açısından turizmden sonra Türkiye’de ikinci sırada yer alan bir sektör ve ülkemizin kalkınması için de son derece önemli. Ayrıca lojistik alanı çalışan profili olarak da geniş bir yelpazeye sahip. Biz bu projede Türkiye’nin stratejik önceliklerinden biri olan genç işsizliğin azaltılmasına odaklanırken bunu en fazla istihdam olanağı sağlayan lojistik sektöründe yapmak istedik. Ve bu hedefle yola çıktık” diye konuştu. 

“GENÇ İŞSİZLERİ PROJE KAPSAMINDA VERİLECEK EĞİTİMLERE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ” 

Prof. Kuru, Beykoz Üniversitesi’nin öncelikli tematik alanlarından biri olan lojistik alanındaki birikimi ve projeye lojistik sektörü temsilcilerinin katılımının gençlere lojistik alanı ile ilgili ihtiyaç duyulan becerilerin kazandırılmasında etkin rol oynayacağını belirtti. Beykoz ilçesi ve çevre ilçelerdeki genç işsizlere odaklanan proje kapsamında kadın adaylara öncelik verileceğini ifade eden Prof. Kuru, “Bu bölgedeki genç işsizleri proje kapsamında verilecek eğitimlere katılmaya davet ediyoruz. Genç işsizlere ulaşmak için tanıtım toplantıları düzenleyeceğiz. Gençleri proje web sayfasındaki formu doldurmaya çağırıyoruz” dedi. 

Proje ortakları arasında lojistik sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ile Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Servis Sağlayıcıları Derneği (UTIKAD) yanı sıra Mars Lojistics ve Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) yer alıyor.