Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD’de uçaklara lazer tutanlarda yüzde 41’lik artış

Şara Zehra ÖZBEY, (DHA)

Şara Zehra ÖZBEY, (DHA) – ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), uçaklara lazer tutarak güvenlik tehdidi oluşturan olayların 2023’te yüzde 41 artış gösterdiğini açıklayarak oluşan ciddi tehlike konusunda uyardı. 
FAA, 2010’dan bu yana uçaklara tutulan lazer olaylarını takip ettiklerini belirterek, 2023’te 13 bin 304 rapor alındığını ifade etti. 2022’ye göre yüzde 41 artış gösteren lazer olayları ile ilgili olarak, “Bir uçağa lazer tutulması ciddi bir güvenlik tehdididir. Birçok yüksek güçlü lazer türü, yüzlerce yolcuyla birlikte yolculuk yapan pilotları etkisiz hale getirebilir. FAA’nın 2010’da lazer saldırılarına ilişkin verileri kaydetmeye başlamasından bu yana pilotlar, 313 yaralanma bildirmiştir” ifadelerini kullanıldı.
“LAZER TUTMANIN CEZASI 31 BİN”
Uçaklara lazer tutarak pilotların görüşlerinde tehdit oluşturan kişiler için tek bir lazer tutma olayının cezasının 11 bin dolar olduğuna dikkat çeken FAA, birden fazla lazer tutma olayına karışan insanlar için ise cezanın 30 bin 800 dolar olduğunu ifade etti. FAA ayrıca, “İhlal edenler ayrıca federal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri tarafından cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir” dedi.

FOTOĞRAFLI